تصویر موجود نمیباشد
تصویر موجود نمیباشد
تصویر موجود نمیباشد
تصویر موجود نمیباشد
تصویر موجود نمیباشد
Arrow
Arrow
Slider
 • دی 08, 1396
 • توسط مدیریت سایت

خانه سایبری سنگ ایران ، به عنوان اولین گروه سنگی ( دقت شود اولین ، نه یکی از اولین ها ) تشکیل شده در فضای مجازی ( ویچت ) در شهریور ماه 1392 شکل گرفت و از ابتدا با انتخاب نام " خانه " ، هسته ایجاد تشکلی سایبری پی ریزی شد .

تشکیل گروهی به نام " انجمن مجازی سنگ ایران " توسط آقای احمد پروین و دعوت از من و وحید آدمی  به عنوان اولین نفرات .

نام مورد مخالفت من قرار گرفت واصرار داشتم که ما مجازی نیستیم و حقیقی هستیم . بنابراین شدیم " انجمن سایبری سنگ ایران " .

به دلیل دوری از حواشی مربوط به استفاده از نام انجمن ، پیشنهاد کردم بشویم " خانه سایبری سنگ ایران " و شدیم .

به این ترتیب خانه ما شکل گرفت .

خیلی زود هر کدام از ما دوستانی را که در گوشی شان نرم افزار " ویچت " را داشتند ، دعوت کردیم .

از همان ابتدا برای اینکه " خانه " شکل واقعی به خود بگیرد ، قوانینی کوچک و به ظاهر کم اهمیت ایجاد کردیم که بعدها این قوانین ، ملاک بسیاری از گروه های دیگر قرار گرفت .

با وارد شدن نفراتی که از اساس دارای تفکراتی فرهنگی بودند ، تشکیل یک شورا برای هدایت خانه ، ضروری به نظر رسید و " شورای دبیری خانه سایبری سنگ ایران " شکل گرفت .

بعداز آن بود که مسیر درست و هدایت شده فرهنگی خانه ، به روالی منطقی وارد شد و " خانه " شد محلی برای تبادل اطلاعات و انتقال تجربیات صنفی و شکل گیری همدلی و رفاقت صنفی.

نوشتن اساسنامه و آیین نامه اجرایی و رای گیری و تصویب آنها و برنامه ریزی برای نشست های متعدد ، ایجاد شاخه های معدن ، فرآوری ، آمار و بازرگانی ، شورا را بسیار فعال و پویا نشان داد.

 

خانه سایبری سنگ ایران در نظر من ، همانطور که سید مهاجر در متن تحلیلش از خانه نوشت ، خانه ای فرهنگ گرا بود و هست . اعتقاد دارم زیرساخت هر حرکتی ، ایجاد و اصلاح  فرهنگ است وگرنه به هیچ ترتیبی به بار نمی نشیند ، حتی اگر به طور موقت ، موفق نشان داده شود .

سیدمهاجر از تلخی تشابه خانه با درخت انجیر معابد نوشت . اگر خصلت این درخت را حرکت در عرض و نه در ارتفاع ، بدانیم . به نظرم تلخ نیست که هیچ ، لازم است . شاید طول عمر صدها سال این درخت ها به دلیل ریشه گرفتن عمیق آنها باشد . این را هم قبول دارم و درک می کنم که فرهنگ گرایی باید به عملگرایی برسد ، ولی تعیین زمان عملگرایی ، نیاز به ریشه گرفتن فرهنگ دارد .

بنابراین  حضور قهوه خانه ای موثرتربود و تاثیرش را براهالی صنف به خوبی نشان می داد .

یکی از ایراداتی که به شورای دبیری قبلی گرفته می شود ، عدم فعالیت در زمان انتخابات سال 1394 انجمن بود . دوستانی معتقد بودند که " خانه " باید موضع گیری خاص خود را می کرد و در این انتخابات فعال می شد . بحث های زیادی در جلسات حضوری و مجازی شورا انجام شد ودر نهایت تصمیم اعلام بیطرفی " خانه " ، تصمیمی بود که از شورا خارج شد . در شورای دبیری این یک اصل بود که مصوبه شورا ، مورد قبول موافق و مخالف است و نباید به عنوان شورا چیزی غیر از آن اعلام شود . اینچنین شد که " خانه " از مداخله مستقیم در انتخابات انجمن و موضع گیری رسمی ، منع شد . ( در مورد موثر بودن یک تشکل ، تحلیل ها و گزارشات متعددی هم توسط شورا انجام شد )

( البته هر کدام از اعضای شورا ، به طریقی که با نام " خانه " همراه نباشد ، از نظرات خود در انتخابات پشتیبانی می کردند )

دوستانی این تصمیم را اولین عامل کم تحرکی و سکوت " خانه " در یکسال و نیم گذشته می دانند . اما من غیر از این اعتقاد دارم . به نظر من " خانه " در این مدت  بشدت فعال بوده است و کاملا در جهت برنامه ای که داشته ، حرکت کرده است . کافیست به فعالیت انجمن سنگ ایران در یک سال و نیم گذشته نگاهی بیندازیم . حضور اعضای خانه در هئیت مدیره و تشکیل کمیسیون های مختلف در انجمن و حضور اعضای خانه ( که اگر به اغراق نگوییم تنها فعالان ، فعال ترین اعضای این کمیسیون ها بودند ) خود نشان از اثرگذاری بسیار مثبت " خانه " در صنعت سنگ دارد . 

 

مشکل بزرگ این صنف ( عمدا نام صنعت را نمی برم ، صنف صمیمی تر است ) ، با هم نبودن است . هیچ مشکلی سد راه پیشرفت این صنف نخواهد بود ، اگر با هم باشند .

 

در جلسات شورای دبیری قبلی ، بارها پیشنهاد ثبت " خانه سایبری سنگ ایران " ارائه شد و تحقیقاتی هم صورت گرفت ولی انگار هیچکدام از اعضای شورا نمی خواستند این همدلی و رفاقت و همراهی را آلوده کاغذبازی های مرسوم کنند .

 

 

صد حیف که در جامعه ای سیاست زده زندگی می کنیم وگرنه شاید بهترین حالت برای " خانه " تبدیل و ثبت آن به عنوان یک حزب اجتماعی باشد ، یک " جمعیت " . حزب و جمعیتی که بدور از سیاست  ، ماموریت فرهنگ سازی داشته باشد .

در آخرین روزهای برقراری شورای دبیری قبلی ، قرار به اصلاح آیین نامه و اساسنامه " خانه " بود .

پیشنهادات :

1-  پیشنهاد اولم برای آینده نزدیک " خانه " رای گیری برای انتخاب دبیر است .

2-  شورای دبیری توسط دبیر انتخاب و به اعضا معرفی می شد ، پیشنهاد می کنم ، اعضای شورای دبیری هم توسط اعضای خانه  انتخاب شوند .

3-  بحث اصلاح اساسنامه و آیین نامه اجرایی در صفحه عمومی خانه ، شروع شود .

 

مخلصم ، هزارتا

فاضل - 1395/9/13

اشتراک:
 •  

  صنف برای همه ، همه برای صنف

  01

 •  

  حب نه ، غرور نه ، خودستایی نه ، یکدلی و یکرنگی آری

  02

 •  

  تفكر عاقلانه، عملكرد منطقى، تاثير بر محيط

  03

 •  

  هیچ یک از ما به اندازه همه ما باهوش نیست

  04

شعارهای خانه سایبری سنگ ایران

خانه سایبری سنگ ایران

اولین گروه مجازی صنعت سنگ که در شهریور ماه 1392 توسط جناب پروین راه اندازی شد. از همان ابتدا خانه سایبری سنگ ایران قوانین متعددی داشت که مهم ترین موضوع مطرح کردن مطالب فقط سنگی در خانه بود. به تدریج دوستان به خانه دعوت می شدند و هسته و شورا هم برای بررسی افراد معرفی شده برای ورود به خانه معرفی شدند. در خانه سایبری سنگ ایران به هیچ وجه کار اقتصادی نمی ش و افرادی هم که با هم کار اقتصادی می کردند به هیچ عنوان حق طرح مسائل و مشکلات در خانه را نداشتند. خانه سایبری سنگ ایران به منظور انتقال تجربیات، آموزش، ایجاد رفاقت و همدلی در صنف و فرهنگ سازی فعالیت خودش را شروع کرداولین گروه مجازی صنعت سنگ که در شهریور ماه 1392 توسط جناب پروین راه اندازی شد. .

بیشتر بخوانید
01

ده فرمان

ده فرمان زیر در اردیبهشت 1395 توسط جناب آقای دکتر محسن رنانی نقشه راه خانه سایبری سنگ ایران قرار گرفت.

فرمان اول

برای صنعت سنگ یک اتاق فکر دائمی تشکیل دهید.

فرمان دوم

رقابت مخرب را رها کنید، امروز اگر متحد و منسجم نشوید غرق می شوید

فرمان سوم

برای توقف روند سقوط، تاسیس یک نهاد برای ادغام های عمودی و افقی و اداره شراکت های متناسب را در دستور کار قرار دهید.

فرمان چهارم

تشکیل نهاد مالی درون صنعت برای هم افزایی مالی و حمایت از طرح های ملی ضرورتی است که باید به آن توجه کنید.

فرمان پنجم

ایجاد یک نهاد بیمه درون صنعت با مشارکت یکی از شرکت های بیمه را آغاز کنید.

فرمان ششم

نهادی ایجاد کنید برای ارتقاء دانش فنی و مهارت نیروی انسانی (تشکیل دانشکده سنگ)

فرمان هفتم

برای بهره مندی از ضایعات، ایجاد اشتغال با توسعه صنایع دستی متکی بر سنگ که ارزش افزوده بالا با تکیه بر نیروی انسانی ایجاد می کند را فراموش نکنید.

فرمان هشتم

ایجاد پایگاه های دائمی در کشورهایی که به عنوان بازار هدف برای صادرات انتخاب می شوند را جدی بگیرید

فرمان نهم

همکاری با نهادهای ذیربط در توجه و حفاظت از محیط زیست را فراراه خود قرار دهید.

فرمان دهم

با نگاه به فرصت ها، تهدیدها، نقاط ضعف صنعت و بهره مندی از مزیت های آن، توجه به موارد زیر را همواره به یاد داشه باشید: رصد کردن جایگاه کالاهای رقیب و جایگزین-بهبود کیفیت در تولید، بسته بندی و معرفی محصولات-رعایت محیط زیست-توسعه سهم بازار خود در سطح جهانی

برندهای عضو خانه

 

اطلاعات تماس

 • آدرس: خیابان رسالت، جنب پل سید خندان

 • 09121881311
 • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

منتظر حضور گرمتون هستیم

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است.

خانه سایبری سنگ ایران

Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…