تصویر موجود نمیباشد
تصویر موجود نمیباشد
تصویر موجود نمیباشد
تصویر موجود نمیباشد
تصویر موجود نمیباشد
Arrow
Arrow
Slider
 • دی 08, 1396
 • توسط مدیریت سایت

فصل اول:

يكبار نوشتم كه خانه ى سايبرى سنگ ايران "درخت انجير معابد" است.

براى مثل منى كه به سبب شكل زندگى و نحوه ى گذران عادت كرده است كه براى هر جامعه اى حتا به ابعاد خانه ى سايبرى سنگ ايران به شكل "آكادميك" و كاملا مبتنى بر اصول جامعه شناسانه تحليلى كاملا واقعگرايانه

داشته باشد، حرف زدن در باره ى خانه ى سايبرى گاهى به گرداندن آتش در دهان شبيه مى شود. (از بس بيشعورى حمال!)

سى و هفتمين نفرى بودم كه عضو خانه شدم و از همان بدو ورودم متوجه شدم كه جو غالب در اين خانه بر اساس تفكر "فرهنگ گراها" شكل گرفته است. شناخت من از اهل سنگ در آن روزگار چيزى بود در حد صفر و روشن است كه نمى توان از صفر در جمع جبرى انتظار تأثيرى داشت اما صادق كه باشم به اين موضوع اعتراف مى كنم كه هميشه معتقد بوده ام كه اگر يك سر فرهنگ گرايى به دنياى واقعى و "عملگرايى" وصل نباشد حاصل كار برامدن روشنفكرهايى است كه از جامعه ى واقعى فاصله ى زيادى دارند. از مثال هاى بسيارش مى گذرم كه گذشته باشم!

اين مشخصه هاى خانه ى سايبرى بود:

١- اعضاء خانه يكديگر را با اسم كوچك صدا مى كردند

٢- لفظ "رفيق" در غياب اسم، كاملا جارى بود

٣- خانه "اژدها" داشت كه عملگرا ترين عضو خانه بود و بسيار روان مى نوشت. به قول خودش "جاسوس صنعتى" بود و هرچه كه از ترفندهاى كارى مردم چين به چشمش جذاب مى آمد مى نوشت و مصور مى كرد

٤- خانه ساده بود و بر پايه ى قانونى كه فقط ٢ ماده داشت اداره مى شد:

الف- لايك نكن

ب- نامربوط ننويس

 

بعدها البته مثل هر جامعه ى ديگرى شكل و شرايط درونى و بيرونى تغيير كرد و خانه آنقدر منعطف بود كه با تغييرات كنار بيايد و آمد.

 

ضعف هاى خانه اينها بود:

١- گرچه هم اساسنامه داشت و هم براى براى به جريان انداختن پاره اى از اصول اساسنامه اى، آئين نامه ى اجرايى. اما هويت رسمى نداشت. يعنى كه تكليفش با خودش روشن نبود كه كجاى دنياست!

٢- همواره در خطر غلبه ى منش اشخاصى بود كه به هر دليل حضور برجسته ترى داشتند (بگذريم از اژدها كه ذاتا آدم بى سر و صدا و بى ادعايى بود)

٣- در برابر سيستم مقاومت مى كرد و حضور قهوه خانه اى را بيشتر مى پسنديد

٤- از مرض پچ پچ و حرف هاى نامربوط پنهانى و تحليل هاى آبدوغ خيارى (مثل هر جامعه ى ديگرى) مصون نبود(اين به نظرم بازدارنده ترين عامل جهش خانه در حوزه اى وسيع بود)

٥- براى دستيابى به اهدافش سازماندهى روشن و برنامه ى عملياتى نداشت چون پول نداشت و اهل شورا با شدت و حدّت از وضع حق عضويت امتناع مى كردند (و مى كنند!)

 

فصل دوم:

از تاريخ ٩٤/٣/٢ انجمن سنگ ايران از پيله ى سخت و صلب و برج عاجى كه داشت به همت احسان صلواتى فر و رضا مولايى خارج شد و در فضاى مجازى اعلام حضور كرد.

حضور خانه ى سايبرى در اين تغيير بزرگ و در انتخابات هيئت مديره ى انجمن، حضورى مذبذب و كاملا دست به عصا بود (اين تذبذب به نظر من برامده از همان ضعفى بود كه در بند ١ "ضعف هاى خانه" نوشتم). از همين هم بود كه خانه در دوران طلايى انجمن يك دورانِ فترتِ نسبتا طولانى را بر خود تحميل كرد.

فصل سوم:

انجمن سنگ ايران به عنوان ارزشمندترين دارايى صنف، با همه ى ضعف هاى كاملا محسوسِ مديريتى جايگاه خود را در ميان اهل سنگ تثبيت مى كند و خانه ى سايبرى سنگ ايران كه به نظر من همه ى ويژگى ها براى يك حزب تمام عيار صنفى بودن را دارد به شدت منفعل، بى برنامه و باز هم بى هويت گذران مى كند. (كمى تعارف است كه نتايج درخشان نهضت نمايشگاه هشتم را به حساب خانه ى سايبرى سنگ ايران بگذاريم)

 

حرف آخر:

همه ى ما بدون استثناء، از خانه ى سايبرى سنگ ايران بسيار بهره برديم و نصيب خانه از همه ى ما چيزى بود در حد هيچ!

"درخت انجير معابد" نزديكترين مثالى است كه در باره ى خانه با تلخى به ذهنم متبادر مى شود...

اشتراک:
 •  

  صنف برای همه ، همه برای صنف

  01

 •  

  حب نه ، غرور نه ، خودستایی نه ، یکدلی و یکرنگی آری

  02

 •  

  تفكر عاقلانه، عملكرد منطقى، تاثير بر محيط

  03

 •  

  هیچ یک از ما به اندازه همه ما باهوش نیست

  04

شعارهای خانه سایبری سنگ ایران

خانه سایبری سنگ ایران

اولین گروه مجازی صنعت سنگ که در شهریور ماه 1392 توسط جناب پروین راه اندازی شد. از همان ابتدا خانه سایبری سنگ ایران قوانین متعددی داشت که مهم ترین موضوع مطرح کردن مطالب فقط سنگی در خانه بود. به تدریج دوستان به خانه دعوت می شدند و هسته و شورا هم برای بررسی افراد معرفی شده برای ورود به خانه معرفی شدند. در خانه سایبری سنگ ایران به هیچ وجه کار اقتصادی نمی ش و افرادی هم که با هم کار اقتصادی می کردند به هیچ عنوان حق طرح مسائل و مشکلات در خانه را نداشتند. خانه سایبری سنگ ایران به منظور انتقال تجربیات، آموزش، ایجاد رفاقت و همدلی در صنف و فرهنگ سازی فعالیت خودش را شروع کرداولین گروه مجازی صنعت سنگ که در شهریور ماه 1392 توسط جناب پروین راه اندازی شد. .

بیشتر بخوانید
01

ده فرمان

ده فرمان زیر در اردیبهشت 1395 توسط جناب آقای دکتر محسن رنانی نقشه راه خانه سایبری سنگ ایران قرار گرفت.

فرمان اول

برای صنعت سنگ یک اتاق فکر دائمی تشکیل دهید.

فرمان دوم

رقابت مخرب را رها کنید، امروز اگر متحد و منسجم نشوید غرق می شوید

فرمان سوم

برای توقف روند سقوط، تاسیس یک نهاد برای ادغام های عمودی و افقی و اداره شراکت های متناسب را در دستور کار قرار دهید.

فرمان چهارم

تشکیل نهاد مالی درون صنعت برای هم افزایی مالی و حمایت از طرح های ملی ضرورتی است که باید به آن توجه کنید.

فرمان پنجم

ایجاد یک نهاد بیمه درون صنعت با مشارکت یکی از شرکت های بیمه را آغاز کنید.

فرمان ششم

نهادی ایجاد کنید برای ارتقاء دانش فنی و مهارت نیروی انسانی (تشکیل دانشکده سنگ)

فرمان هفتم

برای بهره مندی از ضایعات، ایجاد اشتغال با توسعه صنایع دستی متکی بر سنگ که ارزش افزوده بالا با تکیه بر نیروی انسانی ایجاد می کند را فراموش نکنید.

فرمان هشتم

ایجاد پایگاه های دائمی در کشورهایی که به عنوان بازار هدف برای صادرات انتخاب می شوند را جدی بگیرید

فرمان نهم

همکاری با نهادهای ذیربط در توجه و حفاظت از محیط زیست را فراراه خود قرار دهید.

فرمان دهم

با نگاه به فرصت ها، تهدیدها، نقاط ضعف صنعت و بهره مندی از مزیت های آن، توجه به موارد زیر را همواره به یاد داشه باشید: رصد کردن جایگاه کالاهای رقیب و جایگزین-بهبود کیفیت در تولید، بسته بندی و معرفی محصولات-رعایت محیط زیست-توسعه سهم بازار خود در سطح جهانی

برندهای عضو خانه

 

اطلاعات تماس

 • آدرس: خیابان رسالت، جنب پل سید خندان

 • 09121881311
 • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

منتظر حضور گرمتون هستیم

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است.

خانه سایبری سنگ ایران

Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…